• Blog
  • Bródno/Targówek
Karol Gulatowski

ABC nauki w wakacje – część pierwsza

W końcu nadeszły wakacje – w tym roku są one jednak nieco inne, niż zazwyczaj i choć wiele restrykcji dotyczących podróżowania zostało zniesionych lub poluzowanych, to jednak wielu z nas nadal nie zdecyduje się w tym roku na dalsze wyjazdy. Co zrobić z zaoszczędzonym wolnym czasem? Może warto wykorzystać go na coś produktywnego, na przykład naukę języka obcego! Przed Wami dziesięć pomysłów od A do Z na to, jak nie stracić kontaktu z językiem podczas przerwy wakacyjnej.

1. Aktywizuj się poprzez Angażujące i Aktualne Aplikacje

Teraz praktycznie każdy ma smartfona, więc grzechem byłoby go nie wykorzystać do nauki języka. Mnogość i różnorodność aplikacji może nieco przytłaczać, ale warto zainstalować kilka i zobaczyć, co w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej. Niezależnie od poziomu warto stawiać na aplikacje, które są w całości lub w przeważającej części w języku, którego chcemy się nauczyć. W ten sposób będziemy mogli zmaksymalizować kontakt z językiem.

2. Czytaj Czasopisma i Codzienne Ciekawostki

Każdego dnia czytamy mnóstwo rzeczy – artykuły, wpisy na blogach, posty na forach, opowiadania, książki… Czemu chociaż części z nich nie czytać w języku obcym? W Internecie bez problemu można znaleźć wiadomości w dowolnym języku, nie wspominając o niezliczonej liczbie blogów. Można też polubić profile osób publikujących treści w interesujących nas językach na Facebooku, Instagramie czy Tweeterze.

3. Formuj Formę z Fantastycznymi Fiszkami

W księgarniach językowych można teraz bez problemu znaleźć fiszki w wielu językach podzielone na różne poziomy zaawansowania, a nawet fiszki tematyczne czy przygotowujące pod kątem konkretnego egzaminu. Jednak najlepsze fiszki to takie, które przygotujemy sami – mogą to być słówka, których uczyliśmy się w ciągu roku w celu utrwalenia, lub zupełnie nowe słowa, których dopiero chcemy się nauczyć. Jeżeli nie chcemy się bawić w wycinanie kartek i pisanie odręczne wszystkich słów i wyrażeń, możemy skorzystać z wielu stron i programów do tworzenia fiszek elektronicznych (np. Quizlet czy Anki). Z tak stworzonych fiszek możemy się potem uczyć na naszym komputerze lub telefonie, ale równie dobrze możemy je wydrukować i wyciąć.

4. Graj w Genialne Gry

Lubisz grać w gry, ale masz poczucie, że to strata czasu? A może masz wrażenie, że Twoje dziecko marnuje czas, grając na komputerze, zamiast czytać książki? Nic bardziej mylnego! Najefektywniej uczymy się, kiedy jesteśmy zaangażowani, więc jeśli ktoś lubi grać w gry, to idealny sposób, żeby nie tylko się rozerwać, ale przy okazji nauczyć się czegoś przydatnego. Oczywiście pod warunkiem, że gramy w języku obcym. Warto pamiętać, że w ten sposób możemy również wykorzystać gry planszowe – wiele z nich można dostać w wersji obcojęzycznej.

5. Maluj Magiczne Mapy Myśli

Nauka oddzielnych, niepowiązanych ze sobą słówek nie przynosi tak dobrych efektów – najlepiej sprawdza się nauka słownictwa pogrupowanego według jakiegoś klucza, na przykład tematycznie albo wyrażenia z danym słowem. Im bardziej spersonalizowana mapa myśli, tym lepiej będzie na nas działała, dlatego nie bójmy się używać kolorów czy podkreśleń, a nawet rysować. Najważniejsze, by była ona dla nas czytelna i ułatwiała nam zapamiętanie słownictwa.

… już niedługo część druga pomysłów 🙂

O autorze

Karol Gulatowski

Doradca metodyczny ds. poziomów zaawansowanych, egzaminów, dorosłych oraz innych języków. W szkole Pygmalion zajmuje się przede wszystkim grupami na poziomach zaawansowanych, czuwa nad jakością kształcenia pod kątem egzaminów językowych, organizuje egzaminy Cambridge, promuje wykorzystanie technologii na zajęciach oraz sprawuje pieczę nad kursami z języka niemieckiego, hiszpańskiego oraz francuskiego.

Zobacz też