Egzaminy YLE dla dzieci
Pygmalion

Egzaminy YLE dla dzieci

Egzaminów Cambridge na wyższych poziomach nie trzeba nikomu przedstawiać – mimo zmienionych nazw, praktycznie każdy kojarzy egzaminy B2 First (dawniej FCE), C1 Advanced (niegdyś CAE) i C2 Proficiency (kiedyś CPE).

Od lat są one wyznacznikiem znajomości angielskiego na bardzo wysokim poziomie, umożliwiają studia za granicą i wyróżniają na rynku pracy. Niewiele osób jednak wie, że przygodę z egzaminami można już zacząć znacznie wcześniej!

Egzaminy YLE (Young Learners Exams) to egzaminy Cambridge dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Do wyboru mamy trzy poziomy zaawansowania w zależności od wieku dziecka i tego, jak długo uczy się już angielskiego.

Pierwszym egzaminem, do którego można podejść w wieku od 7 od 11 lat jest pre-A1 Starters. Dzieci, które podchodzą do tego egzaminu, na ogół mają za sobą dwa lata (czyli ok. 120 godzin) nauki angielskiego i powinni umieć używać około 300 słów.

Kolejnym egzaminem jest A1 Movers przeznaczony dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Mają one za sobą zazwyczaj trzy lata (lub ok. 180 godzin) nauki angielskiego i powinny znać około 600 słów.

A2 Flyers to egzamin na trzecim poziomie zaawansowania przeznaczony dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat, które uczą się angielskiego co najmniej od pięciu lat (co daje ok. 260 godzin nauki). Dzieci powinny znać około 1000 słów.

Ale czy jest sens zdawania egzaminu w tak młodym wieku? Czy taki egzamin się na cokolwiek przyda? Czy to nie jest zbędny stres dla dziecka? Przyjrzyjmy się zatem zaletom tych egzaminów i zastanówmy się wspólnie, czy gra jest warta świeczki!

 

 

Przede wszystkim warto jak najwcześniej wdrożyć kulturę egzaminacyjną. Każdy z nas będzie musiał się zdać w życiu wiele egzaminów – egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny, egzamin na prawo jazdy, egzaminy na studiach i egzaminy zawodowe to tylko kilka przykładów. Wcześniejsza znajomość odpowiednich procedur, tego, jak się zachować czy jak taki egzamin przebiega naprawdę pomaga, a zdecydowanie lepiej uczyć się tego na egzaminach, od których nie zależy nasza przyszłość.

Po kilku takich doświadczeniach pojawia się też kolejny bardzo pożądany efekt uboczny, a mianowicie: znacznie mniejszy stres. Jeśli pierwszym egzaminem językowym, do którego podchodzimy, będzie bardzo ważny egzamin, od którego dużo zależy, istnieje szansa, że emocje wezmą górę i ostateczny wynik nie będzie odzwierciedlał faktycznego poziomu wiedzy. Umiejętności skupienia na zadaniach z rozumienia ze słuchu, analizowania tekstów czy swobodnej rozmowy z egzaminatorem nabywa się wraz z praktyką, a ta – jak wiadomo – czyni mistrza.

Bardzo istotnym czynnikiem decydującym o dużej popularności egzaminów YLE jest także ich przystępna forma. Z perspektywy dziecka mogą one wyglądać jak swojego rodzaju gra czy zabawa – pojawiają się zadania, gdzie trzeba coś pokolorować czy pokazać na obrazku, co kojarzy się o wiele przyjemniej niż transformacje gramatyczne czy pisanie wypracowań.  Dzięki temu egzamin nie będzie kojarzony jedynie z czymś trudnym i stresującym, a prostym i przyjemnym.

Nie można również nie wspomnieć o tym, że głównym powodem, dla których rodzice decydują się na przystąpienie ich dziecka do egzaminu, jest satysfakcja dziecka i motywacja do dalszej nauki. Egzaminy te są zdecydowanie prostsze, a wyniki są prezentowane w formie tarcz, które dobrze wizualizują postępy dziecka w poszczególnych aspektach języka. Warto również zaznaczyć, że każdy dostaje certyfikat, niezależnie od wyniku, co dodatkowo sprzyja zachęceniu dziecka do dalszej pracy.

Ostatnią zaletą, której nie sposób zignorować, jest również przystępna cena egzaminów dla dzieci. Już bazowy koszt jest nawet trzykrotnie niższy niż w przypadku egzaminów na wyższych poziomach – do tego dochodzą też zniżki, które można dostać od swojego centrum przygotowującego do egzaminu (Pygmalion na przykład oferuje bardzo atrakcyjne zniżki dla swoich kursantów).

Jak widać, nie warto zwlekać z egzaminami do ostatniej chwili, bo istnieje wiele korzyści płynących z wcześniejszego startu. Jeśli kogoś przekonały te argumenty lub odwrotnie – wciąż nie ma pewności, czy to dobry pomysł – gorąco zachęcam do spróbowania swoich sił w egzaminie próbnym, który będziemy organizować w marcu.

W razie jakichkolwiek pytań lub chęci zgłoszenia się do egzaminu (próbnego i/lub tego właściwego) zapraszam do kontaktu pod numerem 503 103 901 lub pod adresem k.gulatowski@pygmalion.pl.

Poniżej link do przykładowych egzaminów:

https://www.cambridgeenglish.org/Images/young-learners-sample-papers-2018-vol1.pdf

O autorze

Pygmalion

Zobacz też