Egzaminy próbne- czy warto je pisać?
Marika Tarczyńska-Arenc

Egzaminy próbne- czy warto je pisać?

Egzaminy językowe to temat, o którym każdy coś słyszał. Certyfikaty potwierdzające znajomość języka obcego otwierają przed nami drzwi zagranicznych uczelni, ułatwiają znalezienie dobrze płatnej pracy, jak również są wymagane w przypadku starania się o obywatelstwo innego kraju.

Pozwalają również ocenić nasze umiejętności językowe, więc są bardzo dobrym sposobem, żeby zmotywować się do dalszej pracy i podsumować naszą dotychczasowe starania. Jako że wielu z Was zastanawia się nad podejściem do egzaminu w bliższej lub dalszej przyszłości, postanowiłem zebrać dla Was najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać podczas przygotowań, by zdać bez problemu.

1. Jak wygląda egzamin?

Każdy egzamin wygląda inaczej i nawet jeśli są do siebie podobne, to zawsze istnieją różnice, z których musimy sobie zdawać sprawę. Jak długo trwają poszczególne części? Jakiego typu zadań można się spodziewać? Czy trzeba zaliczyć każdą z części, żeby zdać? Wszystko to ma bardzo istotny wpływ na nasze przygotowania. Dla przykładu: nie ma sensu skupiać się na ćwiczeniach na transformacje gramatyczne, jeśli nie znajdziemy ich na egzaminie.

Informacje zawsze należy czerpać u źródła, a więc najlepiej ze strony internetowej instytucji, która zajmuje się organizacją egzaminu, który zdajemy. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wszystkie informacje są rzetelne i aktualne (a formuła egzaminów niestety lubi się często zmieniać).

2. Wciel się w egzaminatora

W przypadku wielu egzaminów w Internecie można znaleźć nie tylko arkusze próbne, lecz także klucze odpowiedzi wraz z obszernymi komentarzami na temat tego, jak oceniane są odpowiedzi i jak przydzielane są punkty. Jest to bardzo cenna wiedza, która umożliwi nam lepsze przygotowanie. Warto na przykład wiedzieć, czy wymagana jest pełna poprawność ortograficzna w przypadku odpowiedzi otwartych albo według jakich kryteriów oceniane będą nasze wypracowania czy wypowiedzi ustne. Wiadomo, że dobrze jest uczyć się na błędach, ale jeszcze lepiej, jeśli są to cudze błędy. 😉

3. Moje mocne i słabe strony

Nawet jeśli dopiero zaczynamy nasze przygotowania, warto jak najszybciej rozwiązać przykładowy test, żeby zobaczyć, z czym mamy największe problemy.  W ten sposób od samego początku będziemy mogli ocenić, z czym radzimy sobie nieźle i co nie wymaga od nas tak dużo pracy, a zaoszczędzony w ten sposób czas poświęcić na to, co sprawia nam kłopot.

Przykładowo dla większości uczniów naszej szkoły część ustna egzaminów nie stanowi żadnego wyzwania, ponieważ uczymy metodą komunikatywną, a więc mówienie nierozłącznym elementem każdej lekcji i jest czymś zupełnie naturalnym. Dzięki temu podczas przygotowań do egzaminu więcej uwagi mogą oni poświęcić na szlifowanie wypowiedzi pisemnej czy zadań sprawdzających użycie struktur językowych.

4. Ćwiczenie czyni mistrza

Może wydawać się to oczywiste, ale żeby się czegoś nauczyć, trzeba to robić. I tak jak nie da się nauczyć mówić z książki, tak samo nie da się nauczyć pisać podczas rozmowy. Dlatego tak ważne jest, żeby ćwiczyć wszystkie umiejętności językowe i żadnej z nich nie zaniedbywać, nawet jeśli na razie nie planujemy zdawać egzaminu – dzięki temu będzie nam łatwiej się przygotować, jak już do tej decyzji dojrzejemy.

Tak modne ostatnio konwersacje są świetnym sposobem na poprawienie naszej płynności podczas mówienia, poszerzenie słownictwa czy przećwiczenie poznanej wcześniej gramatyki w praktyce, jednak nie nauczą nas, jak napisać rozprawkę, nie przygotują nas to do ćwiczeń z luką czy poprawią naszych umiejętności analizy tekstu. Najlepiej zdają egzamin (gra słów zupełnie przypadkowa :D) zintegrowane kursy, na których pracujemy nad wszystkimi umiejętnościami językowymi, niekoniecznie typowo pod jakikolwiek egzamin.

5. Podejdź do egzaminu próbnego!

Niezależnie od tego, czy egzamin zdajesz niebawem, czy masz jeszcze trochę czasu, czy nawet nie masz sprecyzowanego terminu, warto już teraz zobaczyć, jak taki egzamin wygląda – im szybciej, tym lepiej. W końcu lepiej nie dokładać sobie niepotrzebnego stresu w dniu prawdziwego egzaminu!

Nawet jeśli robiliście już wszystkie typy zadań i wiecie, z jakich części składa się egzamin, zupełnie inaczej to wszystko wygląda podczas faktycznego egzaminu (lub egzaminu próbnego). Inaczej czyta się jeden tekst, a zupełnie inaczej czyta się cztery teksty jeden po drugim. Słuchanie może nie sprawiać Wam problemu w domu przy filiżance herbaty, ale po trzech godzinach czytania i pisania na sam koniec egzaminu może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego tak ważne jest, żeby nie odkładać tego na ostatnią chwilę i spróbować swoich sił – nawet, jeśli nie jesteśmy jeszcze w pełni przygotowani.

I właśnie dlatego pierwszą sesję egzaminów próbnych robimy dla Was jeszcze w tym semestrze. Dla tych z Was, którzy w tym roku podchodzą do jakiegoś egzaminu, to idealny sposób, by przekonać się, jak idą Wasze przygotowania i na czym powinniście się skupić w tym momencie. Natomiast Ci z Was, którzy nie myślą jeszcze o zdawania egzaminu w najbliższym czasie, będzie to idealna okazja, żeby zobaczyć, jak taki egzamin wygląda i na jakim poziomie aktualnie jesteście. Egzamin próbny jest bezpłatny, a żeby do niego podejść, nie trzeba być uczniem naszej szkoły. Wystarczy kliknąć na link poniżej i wypełnić formularz:

Zapisz się

O autorze

Marika Tarczyńska-Arenc

Koordynator ds. metody Teddy Eddie i Savvy Ed. W szkole Pygmalion zajmuje się najmłodszymi grupami, nadzoruje lektorów i czuwa nad jakością lekcji. Oprócz obszaru metodycznego, zajmuje się także organizacją obozów językowych, półkolonii, współpracą ze szkołami i marketingiem.

Zobacz też