Marika Tarczyńska-Arenc

ABC nauki w wakacje – część pierwsza

W końcu nadeszły wakacje – w tym roku są one jednak nieco inne, niż zazwyczaj i choć wiele restrykcji dotyczących podróżowania zostało zniesionych lub poluzowanych, to jednak wielu z nas nadal nie zdecyduje się w tym roku na dalsze wyjazdy. Co zrobić z zaoszczędzonym wolnym czasem? Może warto wykorzystać go na coś produktywnego, na przykład naukę języka obcego! Przed Wami dziesięć pomysłów od A do Z na to, jak nie stracić kontaktu z językiem podczas przerwy wakacyjnej.

1. Aktywizuj się poprzez Angażujące i Aktualne Aplikacje

Teraz praktycznie każdy ma smartfona, więc grzechem byłoby go nie wykorzystać do nauki języka. Mnogość i różnorodność aplikacji może nieco przytłaczać, ale warto zainstalować kilka i zobaczyć, co w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej. Niezależnie od poziomu warto stawiać na aplikacje, które są w całości lub w przeważającej części w języku, którego chcemy się nauczyć. W ten sposób będziemy mogli zmaksymalizować kontakt z językiem.

2. Czytaj Czasopisma i Codzienne Ciekawostki

Każdego dnia czytamy mnóstwo rzeczy – artykuły, wpisy na blogach, posty na forach, opowiadania, książki… Czemu chociaż części z nich nie czytać w języku obcym? W Internecie bez problemu można znaleźć wiadomości w dowolnym języku, nie wspominając o niezliczonej liczbie blogów. Można też polubić profile osób publikujących treści w interesujących nas językach na Facebooku, Instagramie czy Tweeterze.

3. Formuj Formę z Fantastycznymi Fiszkami

W księgarniach językowych można teraz bez problemu znaleźć fiszki w wielu językach podzielone na różne poziomy zaawansowania, a nawet fiszki tematyczne czy przygotowujące pod kątem konkretnego egzaminu. Jednak najlepsze fiszki to takie, które przygotujemy sami – mogą to być słówka, których uczyliśmy się w ciągu roku w celu utrwalenia, lub zupełnie nowe słowa, których dopiero chcemy się nauczyć. Jeżeli nie chcemy się bawić w wycinanie kartek i pisanie odręczne wszystkich słów i wyrażeń, możemy skorzystać z wielu stron i programów do tworzenia fiszek elektronicznych (np. Quizlet czy Anki). Z tak stworzonych fiszek możemy się potem uczyć na naszym komputerze lub telefonie, ale równie dobrze możemy je wydrukować i wyciąć.

4. Graj w Genialne Gry

Lubisz grać w gry, ale masz poczucie, że to strata czasu? A może masz wrażenie, że Twoje dziecko marnuje czas, grając na komputerze, zamiast czytać książki? Nic bardziej mylnego! Najefektywniej uczymy się, kiedy jesteśmy zaangażowani, więc jeśli ktoś lubi grać w gry, to idealny sposób, żeby nie tylko się rozerwać, ale przy okazji nauczyć się czegoś przydatnego. Oczywiście pod warunkiem, że gramy w języku obcym. Warto pamiętać, że w ten sposób możemy również wykorzystać gry planszowe – wiele z nich można dostać w wersji obcojęzycznej.

5. Maluj Magiczne Mapy Myśli

Nauka oddzielnych, niepowiązanych ze sobą słówek nie przynosi tak dobrych efektów – najlepiej sprawdza się nauka słownictwa pogrupowanego według jakiegoś klucza, na przykład tematycznie albo wyrażenia z danym słowem. Im bardziej spersonalizowana mapa myśli, tym lepiej będzie na nas działała, dlatego nie bójmy się używać kolorów czy podkreśleń, a nawet rysować. Najważniejsze, by była ona dla nas czytelna i ułatwiała nam zapamiętanie słownictwa.

… już niedługo część druga pomysłów 🙂

O autorze

Marika Tarczyńska-Arenc

Koordynator ds. metody Teddy Eddie i Savvy Ed. W szkole Pygmalion zajmuje się najmłodszymi grupami, nadzoruje lektorów i czuwa nad jakością lekcji. Oprócz obszaru metodycznego, zajmuje się także organizacją obozów językowych, półkolonii, współpracą ze szkołami i marketingiem.

Zobacz też