Marika Tarczyńska-Arenc

ABC nauki w wakacje – część druga

Przedstawiamy kolejną porcję wspaniałych pomysłów od A do Z, które podpowiedzą, jak pozostać w kontakcie z językiem obcym w wakacje:

6. Naucz się Na Nowo z Netflixem

Netflix na dobre zagościł w naszych domach, a dla wielu był deską ratunku w czasach najsurowszych restrykcji. Jednak jest to nie tylko strona, gdzie możemy obejrzeć wiele ciekawych filmów czy seriali, lecz także źródło autentycznego języka, Dlatego następnym razem zamiast dubbingu czy lektora warto wybrać napisy (najlepiej w języku, którego się uczymy) i oryginalną ścieżkę dźwiękową – dzięki takiej kombinacji będziemy mogli jednocześnie się osłuchać i zobaczymy nowe słowa, dzięki czemu łatwiej będzie na nie zwrócić uwagę, a przy okazji zapamiętać. Żeby wspomóc proces uczenia się, możemy założyć zeszyt ze słówkami, jednak żeby nie odbierać sobie przyjemności z oglądania, warto ograniczyć liczbę nowych słówek (dla przykładu – do dziesięciu na jeden odcinek). W ten sposób będziemy musieli wybrać słowa, które są bardziej istotne, łatwiej będzie się nam ich nauczyć, a do tego nie będziemy musieli zatrzymywać nagrania co paręnaście sekund.

7. Pisz Piosenki, Pocztówki, Posty lub Poezję

Innymi słowy – pisz cokolwiek. Pisanie to znakomity sposób, żeby przećwiczyć poznane wcześniej słownictwo czy struktury gramatyczne w praktyce. Gdy myślimy o komunikacji, to większości przychodzi na myśl mówienie, ale pisanie to równie istotna forma komunikowania się w każdym języku. Tak więc możemy pisać wiersze, opowiadania lub teksty piosenek, a jeśli ktoś woli coś nieco bardziej interaktywnego, to może znaleźć sobie innego uczącego się i pisać z nim drogą mailową, na Messengerze lub przy pomocy innego komunikatora. Warto też pisać komentarze na YouTubie czy na Facebooku, bo nie dość, że będzie to dotyczyć treści, które nas interesują, to w dodatku będziemy w ten sposób ćwiczyć wyrażanie własnej opinii (co później przyda się również podczas mówienia).

8. Rozmawiaj i Rób Rewelacyjne Relacje

O wilku mowa, chciałoby się rzec. 😉 Dla większości z nas jest to główny cel nauki języka obcego: żeby móc się swobodnie porozumieć podczas rozmowy. A że – jak wiadomo – to praktyka czyni mistrza, żeby nauczyć się mówić, trzeba… mówić. Oczywiście najłatwiej trenować to podczas podróży do kraju, w którym pod ręką mamy użytkowników danego języka, ale w dobie Internetu na wszystko jest rada. Z łatwością znajdziemy innych uczących się danego języka, którzy także chcieliby z kimś porozmawiać, a przy odrobinie szczęścia możemy znaleźć rodzimego użytkownika języka, którego chcemy się nauczyć, którego w zamian jego za pomoc będziemy mogli nauczyć polskiego lub innej umiejętności, której potrzebuje. Poza tym w dzisiejszych czasach nawet w Polsce coraz częściej możemy spotkać obcokrajowców, więc jeśli widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy, nie bójmy się podejść i jej zaproponować. Warto też mówić do samego siebie – najwięcej wyniesiemy, jeśli się nagramy, a potem odsłuchamy nagranie. W ten sposób będziemy mogli spojrzeć na siebie nieco bardziej krytycznym okiem (uchem?).

9. Wytrenuj Wymowę z Wieloma Wspaniałymi Wideo

Nauka wymowy nie jest rzeczą łatwą, jednak nie niemożliwą. Na YouTubie znaleźć można tysiące filmików tworzonych przez rodzimych użytkowników języka, wyjaśniających zawiłości wymowy i prezentujących wzorcową wymowę. Dodatkowo można znaleźć też dużo wskazówek na temat tego, jak mówić z określonym akcentem czy też skierowanych konkretnie do uczących się z danego obszaru językowego. Przy nauce wymowy warto zaopatrzyć się w lusterko, żeby móc na własne oczy zobaczyć, czy nasze usta są odpowiednio zaokrąglone lub czy język faktycznie jest między zębami.

10. Zapisz się na Zajęcia i Zyskaj Zniżkę!

Jeśli jednak wolicie naukę pod okiem nauczyciela niż uczyć się w domowym zaciszu, nic nie stoi na przeszkodzie. Wakacje są idealnym momentem, żeby skupić się na konwersacjach, przygotować się do egzaminu lub zrobić gruntowną powtórkę materiału. Dodatkowym atutem są bardzo atrakcyjne wakacyjne ceny, kameralne grupy oraz elastyczność w doborze dni i godzin zajęć. .Niezależnie od tego, jak i czego chcielibyście się uczyć, na pewno znajdziecie coś dla siebie w naszej wakacyjnej ofercie.

O autorze

Marika Tarczyńska-Arenc

Koordynator ds. metody Teddy Eddie i Savvy Ed. W szkole Pygmalion zajmuje się najmłodszymi grupami, nadzoruje lektorów i czuwa nad jakością lekcji. Oprócz obszaru metodycznego, zajmuje się także organizacją obozów językowych, półkolonii, współpracą ze szkołami i marketingiem.

Zobacz też